Dlaczego uszczelnienia grodzic są niezbędne i co powinno je cechować?

Grodzice to elementy wykorzystywane podczas realizacji większości projektów budowlanych. Obecnie wyróżnia się wiele ich rodzajów, podobnie jak stosuje się rozmaite uszczelnienia grodzic. Dlaczego grodzice i ich uszczelnienia są niezbędne? Z czego powstają uszczelniacze zamków grodzic i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Sprawdzamy!

Grodzice i uszczelnienia grodzic – zadania

Grodzice to tymczasowe, rzadziej stałe konstrukcje, wykorzystywane wszędzie tam, gdzie konieczne jest zabezpieczenie wykopu. Zadania grodzic są różnorodne. Rzecz w tym, iż chronią wykopy przed bardzo różnymi zagrożeniami. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście osunięcia gruntu. Jednak grodzice chronią również przed zalaniem wskutek dotarcia wód gruntowych lub nadmiernych opadów. W tym obszarze wsparcie stanowią uszczelniacze zamków grodzic.

Ponadto grodzice to też zabezpieczenie okolicy, a mianowicie sąsiednich budynków. Wykopy to lokalizacja intensywnych prac budowlanych. Wibracje, wstrząsy, uderzenia – to wszystko może zagrozić okolicznym konstrukcjom, natomiast grodzice zapobiegają przenoszeniu całej intensywności wydarzeń z wykopów.

Uszczelniacze zamków grodzic i ich zadania

Obecnie uszczelnienia grodzic stosuje się powszechnie. Jak już wspomniano, ma to chronić przed napoływajacą woda. Chodzi o to, aby zapewnić całkowitą szczelność grodzic. Warto przy tym zaznaczyć, że uszczelniacze zamków grodzic chronią nie tylko przed napływem dużych ilości wody, ale również przed drobnymi cząsteczkami. Rzecz w tym, iż uszczelniacze mają zapobiec przedostaniu się wilgoci, która może mieć destrukcyjny wpływ na stan konstrukcji.

Bitumiczne uszczelniacze grodzic i wiele więcej

Obecnie uszczelniacze grodzic wykonuje się z rozmaitych materiałów. Niewątpliwie jednak najpopularniejsze są bitumiczne uszczelniacze grodzic. Ponadto stosuje się również preparaty wykonane z polimerów z silanem lub wypełniaczy parafinowych. Jednak uszczelniacze bitumiczne sprawdzają się najlepiej ze względu na swoje właściwości.

Bitumiczne uszczelniacze grodzic cechują się nieprzepuszczalnością dla większości substancji, a przede wszystkim dla wody. Co więcej, doskonale radzą sobie z wysokim ciśnieniem. Wodoodporność bitumicznego uszczelnienia grodzicy oznacza nieprzepuszczalność dla wody pod ciśnieniem rzędu nawet 3 bar. Co więcej, tego typu uszczelniacze zamków grodzic nie tracą właściwości pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Pozostają niewzruszone na niskie i wysokie temperatury oraz na promieniowanie UV oraz rozmaite substancje chemiczne. Tym samym gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa.

admin Autor