Kancelaria adwokacka – jakie są ceny jej usług prawnych?

Za pomoc prawnika należy zapłacić, chyba że można skorzystać z niej bezpłatnie. Ceny usług prawnych są zależne od wielu czynników, dlatego też często trudno jest z góry określić, jaki wydatek dotyczy konkretnych usług prawnych. Można jednak podać je szacunkowo. Ile trzeba będzie zapłacić za poradę prawną, a ile za reprezentację kancelarii adwokackiej? Czy można otrzymać pomoc prawnika bez opłat?

Cena pomocy prawnej – ile to kosztuje?

Wydatki dotyczące usług prawnych rozpoczynają się od około 100 złotych za poradę, natomiast kończą się one nawet na paru tysiącach złotych w przypadku prowadzenia skomplikowanej sprawy przed sądem.

Zazwyczaj za udzielenie porady prawnej kancelaria adwokacka pobiera opłatę na poziomie od około 100 do 300 złotych. Może jednak być to wyższy koszt, jeśli prawnik wymaga więcej czasu na przygotowanie złożonej odpowiedzi.

Z kolei w przypadku usług jak przygotowanie pisma czy opiniowanie umowy, koszty zwykle mieszczą się w granicach od 250 złotych do 400 złotych.

Najwięcej będzie kosztowała reprezentacja prawna klienta, ponieważ w tym przypadku ceny zwykle rozpoczynają się od około 500 złotych przy prostych sprawach, natomiast mogą one wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Co wpływa na koszt usługi prawnej?

Ceny usług prawnych regulowane są przez wiele czynników – wskazuje adwokat Katarzyna Tomczak Trochimiuk z kancelarii prawnej Adwokat Katarzyna Tomczak Trochimiuk z Gliwic. Pod uwagę bierze się nie tylko sam rodzaj usługi prawnej, ale również konkretną dziedzinę prawa, zakres sprawy, jej stopień komplikacji oraz wymiar czasu poświęconego na obsługę klienta.

Oczywiście, każda kancelaria adwokacka ma w tym zakresie własny cennik, który będzie wynikać między innymi z jej doświadczenia i prestiżu. Im zatem kancelaria jest bardziej poważana przez klientów ze względu na wysoką jakość obsługi, tym jej pomoc prawna również będzie droższa.

Wobec tego ceny mogą wahać się w bardzo szerokim zakresie, więc jednak kancelaria prawna może pobierać opłatę za usługi na poziomie około 200 złotych za poradę, natomiast w innej cena za taką samą obsługę będzie wynosiła 400 złotych.

Jak dowiedzieć się, ile kosztuje usługa prawna?

Adwokaci rzadko kiedy umieszczają na swoich stronach internetowych informacje dotyczące cen usług prawnych. Jak zatem można dowiedzieć się, ile kosztuje obsługa w danej kancelarii prawnej?

W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na kontakt z prawnikiem przed skorzystaniem z jego usług. Można zrobić to przez internet albo telefonicznie, przekazując informacje dotyczące konkretnej usługi oraz opisując krótko problem. Na tej podstawie kancelaria adwokacka będzie mogła przygotować wycenę obsługi i przekazać informacje klientowi.

Czy z pomocy prawnej można skorzystać bezpłatnie?

Koszty związane z obsługą prawną mogą być wysokie, dlatego też nie każda osoba może pozwolić sobie na ich pokrycie. Czy w takiej sytuacji można skorzystać z pomocy bez opłat? Tak, jest to możliwe w określonych sytuacjach.

Przede wszystkim pomoc prawna bez opłat dostępna jest w samorządach, między innymi w gminach, powiatach. Skierowana jest ona do osób w trudnej sytuacji finansowej, które nie mogą pozwolić sobie na opłacenie pomocy adwokata. Taka pomoc dostępna jest dla osób indywidualnych, nie jest ona skierowana do firm.

Również usługi bez opłat dostępne są również w wybranych kancelariach prawnych, które prowadzą obsługę pro bono. Jest ona skierowana również do osób, które znajdują się w złej sytuacji finansowej lub dotykają je określone problemy.

admin Autor