Prąd elektryczny, który odmienił świat

Rozwój nauki pozwolił człowiekowi na to, by stopniowo polepszać poziom jego życia. Dzięki temu można było zauważyć, iż takie elementy, jak długość życia wydłużyła się, czy tez jego jakość otrzymała zupełnie nowego wymiaru. Jeszcze pięćdziesiąt lat temu,a nawet dwadzieścia lat temu świat wyglądał inaczej, jednak stopniowo przybierał formę znaną nam współcześnie. Z tego też powodu ludzie musieli nauczyć się nowych zasad życia, które wiązały się z rozwojem technologii. Rozwój technologiczny miał możliwość rozwinięcia się dzięki faktowi odkrycia prądu elektrycznego. Ten jeden element, który zresztą został odkryty dość przypadkowo zrewolucjonizował cały współczesny wtedy świat, dając możliwość do uzyskania zupełnie nowego, jego wymiaru. Dzięki temu odkryciu powstała energetyka, czyli dział nauki oraz techniki, który obejmuje w swoich granicach przetwarzanie form energii, w postać, która jest prosta w wykorzystania, przy zasilaniu różnego rodzaju procesów, przemysłowych. Warto zaznaczyć tutaj, iż formy tych energii są łatwo dostępne, zaś sama energetyka poza oczywiście stanowienia jako nauka oraz technika jest również elementem przemysłu. Jako przemysł zapewnia ona stały dostęp energii elektrycznej do gospodarstw domowych oraz budynków usługowych lub innych, które są zasilane w prąd elektryczny. Ważnym elementem owego przesył energii elektrycznej stanowią linie napowietrzne. Sa to linie kablowe, które mają za zadanie transportowanie, czy raczej przesył energii elektrycznej. Energia w nich płynąca jest energią, która posiada dość duże natężenie, które jednak może różnić się w zależności od kategorii linii:
Kategoria I linie napowietrzne, w którym napięcie znamionowe osiąga 220 kV i więcej;
Kategoria II linie napowietrzne, w których znamionowe napięcie sięga powyżej 1 kV, przy czym nie jest ono zaliczane do kat. I;
Kategoria III linie napowietrzne, w których napięcie znamionowe nie przekracza 1kV lub jest mniejsze od niego.
Energetyka daje szanse na to by ludzkie życie było dużo prostsze, z racji wielu przedmiotów, które zastępują ich w pracy, właśnie dzięki zasilania je w prąd elektryczny. Możliwość wykorzystania tego jest bardzo korzystna dla ludzi to tez wciąż usprawnia się pracę owych linii, jak i urządzeń je obsługujących.

mateusz Autor