Wysyłamy dziecko do żłobka. Na co zwrócić uwagę?

Nadszedł ten czas – posyłasz swoje ukochane dziecko do żłobka. Wielu rodziców, którzy po urlopie wychowawczym chcą powrócić do życia zawodowego wykazuje obawy przed pozostawieniem dziecka pod obcą opieką. Nie ma powodu do niepokoju, o ile tylko wybór żłobka poprzedzimy starannym zebraniem informacji o interesującym nas miejscu.

Żłobek dla dziecka. Co warto wiedzieć?

Dobrze, jeśli żłobek dla naszej pociechy znajduje się w niedużej odległości od domu, jednak nie jest to kryterium konieczne. Bliskość żłobka zapewnia nam po prostu wygodny transport malucha do placówki. O wiele istotniejsze są opinie o miejscu wystosowane przez rodziców, którzy do tej pory z jego usług korzystali. Wybierając żłobek dla swojego malucha sprawdź więc, czy cieszy się odpowiednią renomą.

Dobry żłobek powinien zapewniać dziecku przede wszystkim bezpieczeństwo. Zapewni to wykwalifikowana kadra, najlepiej o wykształceniu ukierunkowanym na pedagogikę małego dziecka. Miejsce to powinno być także odpowiednio wyposażone – obowiązkowe jego elementy to kuchnia, łazienki, pokój zabaw jak i miejsce do leżakowania.

Nie tylko zabawa, ale i nauka

Choć do żłobka zapisujemy małe dzieci, nie oznacza to, że ich dzień spędzony poza domem powinien opierać się tylko na zabawie. Dobry żłobek łączy rekreację z nauką, dostosowaną indywidualnie do wieku malucha. Dotyczy to nauki podstawowych czynności takich jak samodzielne jedzenie, czy korzystanie z nocnika, jak i również wczesnego kształcenia dzieci w zakresie różnych zadań manualnych, rozwijających ich kreatywność. Wychowawcy żłobka powinni przykładać starania również do kształtowania w maluchach odpowiednich postaw, jak i nauki dobrego zorganizowania i pracy w grupie. Obecnie wybór dobrze funkcjonujących żłobków na terenie kraju jest dość pokaźny – przykład placówki o dobrej renomie stanowi żłobek w Poznaniu: www.lechitki.pl.

Co zrobić, gdy maluch boi się iść do żłobka?

Pierwsza wizyta w żłobku może nie okazać się łatwa, zwłaszcza w przypadku kilkuletnich dzieci przyzwyczajonych do obecności mamy. Postaraj się przygotować go na to z wyprzedzeniem – opowiadaj, że niebawem znajdzie się w miejscu pełnym innych dzieci, gdzie będzie mógł bawić się i uczyć. Stwórz w wyobraźni dziecka pozytywny obraz żłobka, a pierwszy dzień w placówce będzie dla niego o wiele łatwiejszy.

admin Autor