Złośliwe oprogramowanie – jak z nim walczyć?

W dzisiejszym świecie niesamowicie ważną rolę odgrywa internet. Żyjemy w takich czasach, gdzie niezbędny jest szybki dostęp do informacji oraz możliwość bezproblemowej komunikacji ze znajomymi oraz rodziną. W tym celu wykorzystywane są możliwości jakie oferuje sieć internetowa. Niestety, jak to w życiu bywa, zawsze znajdzie się coś, co będzie utrudniało nam spokojne i bezpieczne korzystanie z zasobów internetu.

W tym przypadku jest to przede wszystkim malware. Jest to złośliwe oprogramowanie, które znacząco potrafi utrudnić pracę z komputerem. Najczęściej występującym rodzajem są wirusy. To programy, które mają możliwość replikacji oraz przenoszenia się na inne aplikacje. Oznacza to, że raz zainfekowany plik, spowoduje, że cały system może znajdować się pod władaniem wirusa komputerowego. Ich działanie jest bardzo różne, ale zazwyczaj ograniczają się do utrudnienia pracy i powodują niestabilność pracy systemu. Przed takim oprogramowaniem można się skutecznie bronić. Na rynku dostępnych jest wiele programów antywirusowych, których działanie polega na profilaktyce oraz zwalczaniu już istniejących wirusów. Webroot jest nowoczesnym programem, który służy do zwalczania zainfekowanych plików. Jego największą zaletą jest to, że pracuje w chmurze. Oznacza to, że zawsze będzie korzystał on z najświeższych sygnatur wirusów. Dzięki temu nasz komputer będzie chroniony zawsze i wszędzie. Nie musimy przejmować się tym, że nie mamy najnowszej aktualizacji. W ten sposób zapewniamy sobie najlepszą możliwą ochronę.

Przed malware można się chronić na jeszcze kilka sposobów. Dobrym pomysłem jest korzystanie z programów typu firewall. Ich działanie skupia się na kontroli dostępu, filtrowaniu pakietów oraz stosowanie algorytmów, które służą do identyfikacji użytkownika. Stosowane są także zabezpieczenia, które bazują na stosowaniu protokołów FTP oraz TELNET. Jednak najlepszym z możliwych zabezpieczeń jest zdrowy rozsądek. Powinniśmy mądrze korzystać z zasobów internetu i nie wchodzić na podejrzane strony i nie pobierać plików z niezaufanego źródła. W ten sposób można znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa naszego systemu komputerowego.

mateusz Autor